III Niedziela Wielkiego Postu – 28 luty 2016 r.

1. Liturgiczny okres Wielkiego Postu jest czasem zgłębiania misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa w celu wydania godnych owoców pokuty i nawrócenia. Tegoroczny Wielki Post szczególnie motywuje do intensywnej pracy duchowej, albowiem przeżywamy Rok Miłosierdzia oraz duchowo przygotowujemy się do Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży.

2. Pierwszy tydzień marca zachęca do odnowy duchowej. W pierwszy czwartek miesiąca pragniemy modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W pierwszy piątek miesiąca czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa i wynagradzamy za popełnione grzechy. W tym dniu obchodzimy również święto Kazimierza Królewicza. Zaś pierwsza sobota miesiąca poświęcona jest czci oddawanej Niepokalanemu Sercu Maryi. Ona pragnie ocalić jak najwięcej osób i chce naszego zaangażowani w dzieło wynagradzania za popełnione grzechy. Zapraszamy do wspólnego uwielbienia Maryi po Mszy św. o godz. 900.

3. Pomocą w wielkopostnej pracy duchowej są nabożeństwa. W naszym kościele:

– w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 1815 odprawiamy nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym;

– w każdy piątek Wielkiego Postu są dwa nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Pierwsze o godz. 1800, drugie przygotowane przez młodzież o godz. 1930;

– w środy Wielkiego Postu o godz. 1800 zapraszamy na liturgię adoracji Krzyża;

– rekolekcje wielkopostne organizujemy od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy włącznie.

4. W tym roku po raz drugi wyruszy z Lublina Ekstremalna Droga Krzyżowa. Podczas nocnego wędrowania z 4 na 5 marca 2016 r. pątnicy rozważać będą Misterium Męki Pana Jezusa przemierzając samotnie jedną z przygotowanych tras. Uczestnicy wyruszą na szlak po Mszy św. w Archikatedrze Lubelskiej o godz. 1900. Zaproponowane zostały trzy trasy:

– niebieska – św. Faustyny Kowalskiej – o długości 29 km;

– żółta – św. Jana Pawła II – o długości 33 km;

– czerwona – Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego – o długości 46 km.

5. Serdecznie dziękujemy za składane ofiary na rzecz kościoła i klasztoru. Szczególną wdzięczność w imieniu naszych braci misjonarzy wyrażamy za złożone ofiary do puszek w ubiegłą niedzielę w ramach Dnia Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Zwracamy się z prośbą o ofiary na kwiaty do grobu Pana Jezusa. Można je składać w zakrystii kościoła. Niech czas Wielkiego Postu będzie naznaczony w Waszym życiu obfitym Bożym błogosławieństwem.

6. Istnieją trzy skuteczne środki dotarcia do Boga: modlitwa, post i jałmużna. Zasadniczo odpuszczenie grzechów odbywa się w Sakramencie Pokuty i Pojednania. Oprócz tego grzechy gładzi jałmużna. Zachęcamy do składania jałmużny wielkopostnej do skarbonek umieszczonych w kościele, czy bezpośrednio w zakrystii lub przy furcie klasztornej. Złożone ofiary będą przeznaczone na cele charytatywne.

Przypominamy również, że są cztery główne rodzaje ograniczenia w przyjmowaniu pokarmów ze względów religijnych:

Post ścisły – obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i ograniczeniu się do jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Obejmuje wiernych w wieku od 18 do 60 roku życia.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – polega na powstrzymaniu się od spożycia pokarmów mięsnych w każdy piątek roku liturgicznego, z wyjątkiem uroczystości, czyli dni liturgicznych najwyższej rangi. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich powyżej 14 roku życia do końca życia.

Z przestrzegania postu i wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu, bądź odbywają podróż. Wyjątek ten nie dotyczy postu ilościowego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W szczególnych przypadkach, dyspensy od zachowania postu może udzielić proboszcz, nakładając wówczas formę zadośćuczynienia do wypełnienia, np. jałmużnę albo modlitwę w intencjach Kościoła.

Post Eucharystyczny – powstrzymanie się od spożycia pokarmów na jedną godzinę przed przyjęciem Komunii św. Obowiązuje wszystkich przystępujących do Komunii św., z wyjątkiem chorych i ich opiekunów oraz kapłanów, którzy celebrują lub koncelebrują Mszę po raz kolejny w danym dniu.

Suche dni – czyli dobrowolnie podejmowane przez wiernych postanowienia odmawiania sobie określonych przyjemności, czy też pewnych rodzajów jedzenia albo ograniczania jego ilości.

Komentowanie jest wyłączone